پروتز

۲۰ مرداد ۱۳۹۱

متحرک :

۱- دست دندان: جهت بیماری که تمام دندانهای خود را از دست داده استفاده می شود. برخی افرادی که پروتز کامل دارند بر این باورند که دیگر نیازی نیست به دندانپزشک مراجعه کنند ولی پروتز های کامل نامناسب میتواند موجب ایجاد سرطان و بیماری های قارچی در دهان شوند. پس حتماً به خاطر داشته باشید هر شش ماه یکبار بایستی دهان خود را به دندانپزشک نشان دهید.
امروزه با ورود ایمپلنت به بازار بیمار می تواند دست دندان ثابت داشته باشد. دراین صورت از بسیاری درگیری های مربوط به دست دندان متحرک رهایی می یابد. ایمپلنت نیز مانند هر درمان دیگر دارای نقاط ضعف و قوت است . از نقاط ضعف آن قیمت گران آن است. اگر پروتز کامل متحرک دارید حتماً هر شب آنرا از دهان خارج کنید ، پس از شستن با مسواک ،در ظرف آبی قرار دهید و هرگز با پروتز کامل نخوابید.

۲- پلاک پارسیل ( قسمتی ) : جهت بیماری که تعدادی از دندانهای خود را از دست داده است استفاده می شود و دو نوع می باشد یا به صورت فلزی که ترکیبی از فلزات کرم و کبالت می باشد یا به صورت آکریلی که نوعی پلاستیک پختنی است که می تواند به صورت پلاک معمولی یا پلاک قابل انعطاف و به عبارت عامیانه نشکن باشدکه پلاک به نسبت جدیدی میباشد.موضوعی که مطرح می شود چگونگی نگهداری از پروتز متحرک میباشد.
حتماً شب ها پروتز را از دهان خارج کنید مانند دندان های طبیعی پروتز را مسواک کنید فقط مواظب باشید که از دستتان نیافتد.پروتز را حتماً شب ها در ظرف آب قرار دهید.هرگز پروتز را دست کاری نکنید چرا که ممکن است به طور کامل آنرا تخریب کنید.دندان های طبیعی خود را مسواک کنید و نخ بزنید . همواره نظافت آنها را رعایت نمایید.هر شش ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه نمایید.

ثابت :

روکش

جهت بازسازی تاج از دست رفته دندان استفاده میشود. روکش های معمولی ، آلیاژ طلای دندانپزشکی ، کامپوزیتی(FRC )و تمام چینی انواع مختلف روکش می باشند .

بریج

وقتی یک دندان کشیده میشود یک فضای خالی بین دو دندان ایجاد می گردد لذا دندانپزشک دو دندان مجاور ناحیه بی دندانی را تراش و یک دندان مصنوعی سه تایی در این ناحیه قرار می دهد به این صورت چیزی شبیه به پل بین دو دندان ایجاد می شود که ترجمه انگلیسی آن بریج است . این دندان مصنوعی ثابت بوده و با مواد خاصی به دندانهای مجاورچسبانده میشود بریج ها دائمی نبوده و بعد از چند سال ماده چسبنده ای که آن را به دندان وصل کرده شسته شده و از بین میرود و پوسیدگی در زیر بریج هاایجاد میشود . البته استفاده از روکشهای آلیاژ طلا ومواد چسبنده جدید تا حدود زیادی این مشکل را کم کرده است.

پست

جهت بازسازی تاج دندانی که فقط ریشه آن باقیمانده باشد استفاده میشود تاج ساخته شده سپس بر روی آن روکش قرار می گیرد پست میتواند به صورت فلزی و یا غیر فلزی باشد .

در مطب دکتر رمضانپور تمامی انواع مختلف پروتز های فوق انجام پذیر میباشد .

Share

یک دیدگاه

  1. نریمان

    سلام آقای دکتر من یک دانش آموز سال دوم دبیرستان هستم میخواستم بدونم در سال دوم چقدر باید درس بخوانم ممنون میشم که من و در این راه کمک کنید.

دیدگاهی بنویسید

به صورت خودکار کلمات فینگلیش را به فارسی تبدیل کن. در صورتی که می‌خواهید انگلیسی تایپ کنید Ctrl+g را فشار دهید.