فیشور سیلنت

۲۰ مرداد ۱۳۹۱
چگونه فیشور سیلانت به پیشگیری از پوسیدگی کمک می کند؟
سیلانت یک ماده دندانپزشکی است که معمولاً روی سطوح جونده دندانهای عقب (آسیاهای بزرگ)، جایی که اغلب پوسیدگی شروع می شود، گذاشته می شود. این ماده  درون  فرورفتگیها و شیارهای سطوح جونده دندانها قرار داده شده و مثل یک سد ، مینا را در برابر باکتریهای مولد پوسیدگی و اسید تولیدی آنها محافظت می نمایند. موهای مسواک نمی توانند  داخل شیارها رفته و بطورکامل خرده های غذا و پلاک را تمییز نماید. سیلانت با بستن این مناطق ضعیف، آنها را محافظت می کنند.

آیا استفاده از سیلنت یک روش پیچیده است؟

گذاشتن سیلانت برای بیمار کار مشکلی نبوده و برای هر دندان فقط چند دقیقه وقت می گیرد. نیاز به بی حس نمودن دندان نبوده و میزان تراش لازم بسیار کم و یا اصلا نیازی نیست  دندانها قبل از گذاشتن سیلانت، تمیز می شوند، سطح آنها با یک محلول اسیدی آماده می گردد تا سیلانت به دندان بچسبد، سپس سیلانت را روی دندان گذاشته و به کمک یک اشعه خاص  (ماورای بنفش )سخت می شود .تا زمانی که سیلانت سالم باقی بماند، سطوح دندانها از پوسیدگی محافظت می شوند. سیلانت ها به راحتی در برابر نیروهای جویدن مقاوم بوده و چندین  سال میتوانند روی دندان باقی بمانند. درنهایت در طی معاینات منظم و دوره ای، دندانپزشک وضعیت آنها را بررسی کرده و در صورت نیاز به آنها اضافه میکند. استفاده از

فیشورسیلانت در چه مواردی توصیه می شود؟
مهمترین دندانهایی که استفاده از سیلنت برای آنها توصیه می شود، دندانهای آسیای بزرگ دائمی اول و دوم  می باشد.هر چند پوسیدگی دندانهای آسیاب شیری اول و دوم معمولا در ناحیه بین دندانی اتفاق میافتد اما گاهی با تشخیص دندانپزشک و وجود شیارهای عمیق این دندانها هم میتوانند گزینه استفاده از سیلانت باشند و  با توجه به اهمیت دندانها در جویدن و حفظ  فرم قوس دندانی کودک و در صورت وجود شیارهای عمیق در سطح جونده این دندانها، معمولاً در اولین فرصت پس از رویش کامل دندان، دندانپزشک استفاده از سیلانت روی  این دندانها راتوصیه  می نماید.
فلوراید تراپی

 

فلوراید ماده ای است که باعث پیشگیری از پوسیدگی دندان میشود . بهترین راه رسیدن فلوراید کافی به بدن ، نوشیدن آب حاوی فلوراید است . اما از آنجا که در کشور ما امکان تنظیم  میزان دقیق فلوراید آب وجود ندارد اکثر نواحی فاقد میزان مناسب فلوراید هستند. در اکثر نقاط تهران میزان فلوراید آب پایین است و کودکان این ناحیه مستعد پوسیدگی دندان هستند.در  این نواحی بهترین راه ، استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید است . مسواک زدن تا سن ۶ سالگی بر عهده والدین است . از سن سه سالگی به بالا ، بعد از اینکه پدر یا مادر دندانهای  کودک را تمیز کرد مسواک به دست کودک داده می شود تا تمرینی برای آینده باشد.روزی دو بار مسواک زدن (شب قبل از خواب و صبح بعد از صبحانه) استفاده بسیار کم از مواد قندی ( شیرینی ، شکلات ، بیسکویت و ..( و مراجعه مرتب به دندانپزشک )سالی دوبار(سلامت دندانهای کودک شما را تضمین می کند .در بعضی موارد ، دندانپزشک ترجیح می دهد  فلوراید موضعی با غلظت بالا را به دندانهای کودک برساند .این کار حدود ۱۰ دقیقه طول می کشد. و نیاز به بیحسی موضعی  ) تزریق آمپول ( ندارد. مراحل انجام کار به قرار زیر است:

۱- ابتدا سطح کلیه دندانها با برس مخصوص تمیز می شود ( چیزی شبیه مسواک برقی( ۲- سطح  تمام دندانها به ژل فلوراید آغشته می شود

۳- ژل فلوراید حدود ۴ دقیقه در مجاورت دندان قرار می گیرد.

۴- در تمام مراحل پشت کودک حالت عمودی داشته سر کمی به سمت جلو خم می شود و ساکشن در دهان کودک قرار میگیرد تا از بلع فلوراید ممانعت به عمل آید .

۵- پس از گذشت ۴ دقیقه اضافات ژل با گاز استریل یا پنبه برداشته می شود. در این مرحله کودک آب دهان خود را بطور کامل خارج می کند.

۶- کودک نباید بعد از فلوراید تراپی دهانش را بشوید و تا نیم ساعت باید از خوردن و آشامیدن اجتناب کند. و  طی این مدت در صورت جمع شدن بزاق در دهان ، آنرا خارج کند.

۷- در صورت مشاهده علایمی نظیر دل درد و تهوع ، به کودک شیر بخورانید.این حالت به ندرت اتفاق می افتد و آن زمانیست که کودک مقدار زیادی از ژل را ببلعد.

۸- فلوراید تراپی در کودکان زیر ۳ سال یا کودکانی که مهارت خارج کردن بزاق ندارند ، انجام نمی شود.

۹- انجام فلوراید تراپی با صلاحدید دندانپزشک و انجام آن بصورت دوره ای )هر ۶ ماه یکبار  ( بین ۳۰ تا۶۰ درصد باعث کاهش  پوسیدگی می شود.

۱۰- فلوراید تراپی هم برای دندانهای شیری و هم برای دندانهای دایمی قابل انجام است ولی بیشتر در ۶ سالگی همزمان با رویش اولین دندان دایمی انجام می شود.

Share

دیدگاهی بنویسید

به صورت خودکار کلمات فینگلیش را به فارسی تبدیل کن. در صورتی که می‌خواهید انگلیسی تایپ کنید Ctrl+g را فشار دهید.