دندانپزشکی زیبایی

۲۱ مرداد ۱۳۹۱

 آیا تا بحال با یک فرد جذاب و خنده رو برخورد داشته اید؟

 چه چیزی از صورت او به یاد دارید؟

 آیا تا بحال فکر کرده اید که چه چیز باعث می شود که یک فرد گرم و جذاب باشد وفرد دیگری سرد و ‏بی روح؟

 درست است تنها تفاوت در لبخند گرم و زیبای آنان نهفته است.
در برخورد های فردی اولین چیزی که از صورت فرد مقابل مورد توجه قرار می گیرد دندانهای ‏جلوی دهان اوست که حین ارتباط گفتاری مشخص می شود. همین نکته است که دندانپزشکی زیبائی را ‏در محدوده لبخند(دندانهای جلو) بارز کرده است‏.


با انجام این تست خود شما قادرخواهید بود تشخیص دهید آیاکاندید دندانپزشکی زیبائی هستید یا خیر‏؟
‏ آیا دندانهای شما نسبت به خط وسط صورت متقارن است ؟‏
‏ آیا دندان کج و یا نا مرتب دارید؟

‏ آیا هیچ کدام از دندانهای شما تیزیا دندانه دار یا صاف شده و کوتاه نیست؟
‏ آیا دندانی دارید که زیاده از حد بلند یا کوتاه باشد؟
‏ فضای خالی در بین دندانهای جلو وجود دارد یا خیر؟
‏ آیا در هنگام خنده لثه شما بیش از حد پیدا ست؟
‏ آیا در لبه لثه ای دندانهایتان لبه سیاه روکش یا پرکردگی مشخص است؟‏
‏ لثه شما پف کرده یا به رنگ آبی یا بنفش نیست؟
‏ آیا تا به حال احساس کرده اید که بوی دهانتان خوب نیست؟
اگر به هرکدام از سوالات فوق پاسخ مثبت داده اید و فکر می کنید که از میزانی از اهمیت ‏برخوردارند که باید اصلاح شوند با ما تماس بگیرید.‏آیا دندان شکسته و یا لب پریده دارید؟

ترمیم (پرکردگی) همرنگ کامپوزیت

ترمیم قدامی
خنده ی زیبا احتمالاً بیشترین چیزی است که در هر صورتی جلب توجه می کند. با توجه به دندانپزشکی مدرن، دیگر لازم نیست تمام عمر شما دندان های نازیبا، شکسته و یا بد رنگ را در دهانتان تحمل کنیدو می توانید با استفاده از تکنیک های زیبایی با اعتماد به نفس بیشتری بخندید. تاثیر بسیار بسیار جزیی در دندان های جلویی تاثیر باور نکردنی در ظاهر شخص دارد.
استفاده از مواد همرنگ تحولی بسیار شگرف در دندانپزشکی ایجاد کرد و آن چیزی نیست به جز زیبایی و ما اکنون هر روزه شاهد پیشرفت های بسیاری در این زمینه هستیم.

ترمیم خلفی

امروزه دندانپزشکان با درخواست های زیادی جهت زیبایی بیشتر حتی برای دندانهای خلفی روبرو هستند.

روکش های زیبایی

استفاده از روکش های تمام چینی در انواع گوناگون این فرصت طلایی را به شما میدهد که دندانهای زیبایی داشته باشید حتی زیباتر از قبل . روکش ها به طورمعمول دارای یک هسته مرکزی فلزی می باشند که روی آن با چینی پخته شده ‏همرنگ دندان پوشیده شده است. عیب این روکش ها در دندانهای جلو نیازمندی آن به تراش بیشتر ‏دندان پایه و کدر بودن آن به علت سایه فلزی از ورای لایه نازک چینی و لبه تیره رنگ آن در قسمت ‏لثه و تغییر رنگ لثه می باشد . با تکنیک های جدید لابراتواری چینی های مقاومی عرضه شده است ‏که علاوه بر رفع معایب یاد شده مقاومت بالایی را هم دارا می باشد . لبخندی فوق العاده با دندانهایی ‏خوش رنگ تر و شفاف تر بدون سایه سیاه رنگ در ناحیه لثه ارمغان روکش های تمام چینی ‏است.

لامینیت

لامینیت یک لایه نازک از چینی پخته شده است که می توان آن را به ناخن مصنوعی تشبیه کرد که ‏روی دندان می چسبد . مزیت این روش در تراش کم دندان ( در حد قسمتی از مینای دندان ) و ‏رنگ شفاف و طبیعی آن است که با آن می توان لبخندی فوق العاده جذاب رابه فرد هدیه کرد. کاربرد آن در موارد بد شکل بودن دندانهای قدامی، بد رنگی غیر قابل اصلاح با سفید کردن یا در موارد وجود فاصله بین دندانهای قدامی( Diastema ) .

بستن فاصله بین دندانی(Diastema )

در حالت طبیعی بین دندانهای جلو بالا یا بین دندانهای جلو پایین فاصله ای وجود ندارد و دندانها به یکدیگر چسبیده اند اما گاهی اوقات بدلایل مختلف ارثی یا دلایل دیگر بین دندانهای ذکر شده فاصله ایجاد شده و این فاصله ممکن است آنقدر زیاد باشد که کاملا صورت را تحت تاثیر قرار داده و زیبایی چهره را به مخاطره بیاندازد . یکی از راههای درمان آن بستن فاصله بین دندانی ( ِِDiastema ) با مواد همرنگ ( کامپوزیت ) یا لامینیت میباشد .

اصلاح طرح لبخند

اصلاح طرح لبخند شامل دندانهای قدامی فردی می باشد که دندانهای جلوی دهانش فاصله دار ، نا منظم ‏، کوتاه تر از حد طبیعی ، نامتقارن و یا حتی بد رنگ میباشد میشود. با اصلاح این ‏موارد ، فرد ظاهری جذاب ، لبخندی زیبا و اعتماد بنفس را تجربه می کند و از نمایاندن آن لذت می برد .در واقع اصلاح طرح لبخند راهی است برای اعتماد بنفس بیشتر.

در صورتی که دندانها نامنظم باشند با قرار دادن براکت ها روی دندانها در یک دوره ۶ ماهه تا ۲ساله ‏می توان آنها را جابجا کرد بهترین سن برای ارتودنسی دوره نوجوانی و اوایل جوانی است.

بجای ارتودنسی متداول، فقط برای منظم کردن دندانهای در معرض دید با روشهای سریع در کمتر از ‏یک هفته می توان آنها را منظم کرد . این روشها با تغییر در حجم و شکل دندانها ی جلو آنها را مرتب ‏و زیباترمی کند. این روشهاشامل لامینیت، روکش های زیبایی و کامپوزیتهای نوری میباشند.

سفید کردن دندان ها ( Bleaching )

سفید کردن دندانها روشی کاملا علمی و بی ضرر است که توسط مجامع علمی و دانشگاهی تایید شده است.
در کشور آمریکا بیش از %۹۰ بالغین و مراجعین به دندانپزشکی حداقل یکی از روشهای سفید کردن دندانها را تجربه کرده اند.
موثرترین روش سفید کردن دندانها تا چندین درجه توسط اشعه در یک جلسه چهل دقیقه ای انجام می شود.‏روشهای اصلاح طرح لبخند شامل ارتودنسی ، لامینیت ، روکش های زیبایی و کامپوزیتهای نوری ‏می باشد.

ترمیم (پرکردگی) غیر همرنگ آمالگام

آمالگام ترکیبی از نقره ، قلع، مس و جیوه است. این ماده پیشینه ای بالای ۱۶۰ سال دارد و از دلایل تداوم استفاده از این ماده دوام بالا و سهولت کاربرد آن و همچنین امکان جایگزینی آن میباشد. در صورت استفاده صحیح از آمالگام دوام آن تا ۳۰ سال هم میرسد ضمنا هزینه درمان دندان با آمالگام به مراتب نسبت به مواد دیگر کمتر است اما در مورد سمی بودن جیوه زیاد سوال میشود جیوه سمی است؟ بلی باید بدانیم سدیم که یکی از مواد تشکیل دهنده نمک طعام است یا همین کلر که جهت ضد عفونی کردن آب آشامیدنی استفاده میشود مگر سمی نیستند ولی زمانی که با عنصر دیگری ترکیب میشود دیگر خواص سمی ندارند.

Share

دیدگاهی بنویسید

به صورت خودکار کلمات فینگلیش را به فارسی تبدیل کن. در صورتی که می‌خواهید انگلیسی تایپ کنید Ctrl+g را فشار دهید.