جرمگیری

۲۱ مرداد ۱۳۹۱

 

تشکیل جرم دندان

بزاق دهان به صورت طبیعی دارای املاح بسیاری است که معمولا این املاح در قسمت‌ هایی از دندان‌ ها که کمتر مسواک زده می ‌شوند رسوب می ‌کند. به مرور زمان میکروب ‌های دهانی نیز به این رسوبات اضافه شده و مواد غذایی تجمع می ‌یابند و به این رسوبات پلاک‌ های دندانی گفته‌ می‌شود.در مراحل اولیه این پلاک ‌ها به راحتی با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن قابل پاک شدن هستند، اما به مرور زمان با اضافه شدن هر چه بیشتر مواد آلی و املاح بزاق و میکروب ‌های دیگر، این پلاک ‌ها قابل تمیز کردن نخواهند بود و به لایه‌ای سخت تبدیل شده که جرم دندان خوانده می ‌شود.تشکیل جرم دندان به عادات غذایی و زندگی فرد و عدم مسواک زدن صحیح بستگی زیادی دارد و این در حالی است که برخی از افراد فیزیولوژی بزاق دهان شان به گونه ‌ای است که مستعد تشکیل جرم دندان و التهاب و پوسیدگی دندان هستند.

جرم گیری و لثه

جرمی که روی دندان ‌ها تشکیل می ‌شود به مرور زمان سبب التهاب و تورم لثه‌ ها شده و پوسیدگی دندان را سبب می ‌شود. در این مرحله با کوچک‌ ترین تحریکی چون مسواک زدن، خونریزی لثه رخ می ‌دهد. چنان چه جرم‌ گیری صورت نگیرد می‌ تواند اثرات مخرب غیرقابل برگشتی برای دندان ‌ها و لثه ایجاد نماید. معمولا اثرات التهابی جرم‌ ها برروی لثه بدون درد است، بنابراین بیمار تا مدت ‌ها ممکن است متوجه اثر تخریبی جرم بر لثه خود نگردد.

جرم‌ گیری و پوسیدگی دندان

بیشتر مردم تصور می ‌کنند که جرم‌ گیری دندان موجب نازک شدن مینای دندان و پوسیدگی آن می ‌شود، اما در واقع هنگامی که جرم روی دندان‌ ها تشکیل می ‌شود  این جرمها گسترش یافته و روی ریشه دندانها را نیز میپوشاند به هنگام جرم‌ گیری این لایه جرم برداشته می‌ شود و حساسیت به سرما و گرما در دندان‌ ها رخ می‌ دهد که موقتی است  و به مرور رفع میشود و این باور غلط را به وجود می ‌آورد که دندان ‌ها در اثر جرم‌ گیری تراشیده شده و خالی شده‌اند.اساس کار دستگاه جرم ‌گیر بر لرزش ‌هایی است که با نوساناتی ضربه‌ های کوتاهی بر دندان وارد کرده و جرم دندان‌ ها را از بین می ‌برد، اما نیاز به هیچ‌ گونه بی ‌حسی ندارد.باید توجه داشت که اساسا دستگاه جرم ‌گیری قادر به تراش دندان نیست و این حساسیت تنها به علت برداشته شدن لایه جرم از روی ریشه دندان است.

جرم گیری و لق شدن دندان ها

اصولا جرم دندان پس از تشکیل  در مرحله اول به مرور زمان لثه را تخریب کرده و جایگزین بافت لثه میگردد وپس از آن اگر در این مرحله جرمگیری انجام نشود بیمار وارد مرحله دوم شده که  باعث تحلیل استخوان ناحیه زیر لثه ( که حمایت کننده دندان میباشد) میشود   پس از جرم‌ گیری این فضاها (فضاهای پر شده با جرم ) آشکار شده و لثه ی از بین رفته دیده می ‌شود و این تصور غلط را به وجود می ‌آورد که جرم ‌گیری سبب از بین رفتن بافت لثه یا تراشیده شدن بافت دندان شده است.از طرفی با جرم ‌گیری و پاک شدن جرم از فضاهای به وجود آمده در اثر تخریب لثه، دندان‌ ها حالت لق‌ شدگی پیدا می‌ کنند و فرد گمان می‌ کند این عدم استحکام دندان در اثر جرم‌ گیری است حال آن که این لق‌ شدگی در اثر تجمع جرم به وجود آمده سپس عقب نشینی بافت نرم لثه و تحلیل استخوان  میباشد و این لقی غیر قابل درمان است.

ضرورت جرم گیری

ضرورت انجام جرم ‌گیری با توجه به مضرات تجمع میکروب ها و تشکیل پلاک ‌ها در دهان اجتناب ‌ناپذیر است، چرا که جرم نه ‌تنها بافت لثه را از بین می ‌برد، بلکه در مراحل پیشرفته بعدی باعث تحلیل استخوان و پوسیدگی دندان نیز می‌ شود. با تخریب هر چه بیشتر بافت لثه، موجب لق ‌شدن دندان‌ ها گردیده که در نهایت راهی جز کشیدن دندان را برای بیمار باقی نخواهد گذاشت دندانپزشکان انجام جرم ‌گیری را هر ۶ ماه تا یکسال یکبار توصیه می‌ کنند.اما رعایت بهداشت دهان و دندان‌ ها(استفاده منظم از مسواک و نخ دندان) نقش بسیار مهمی در عدم تجمع جرم و به خصوص تغییر رنگ دندان ‌ها ایفا می ‌کند.

مراقبت های لازم بعد از جراحی لثه

بعد از جراحی لثه، دندانپزشک لثه را بخیه نموده و بمنظور حفاظت موضع از تحریکات، با استفاده از خمیر پانسمان آنجا را می پوشاند. خمیر پانسمان در عرض چند ساعت سفت می‌گردد. لذا از برداشتن و دستکاری آن با دست و زبان و یا از مکیدن آن خودداری کنید. جدا شدن تکه ای از آن مهم نبوده ، ولی اگر تیز و ناراحت کننده بود و احیاناً درد داشتید، به دندانپزشک مراجعه کنید.

بعد از رفتن بی‌حسی ممکن است درد مختصری داشته باشید که می‌توانید از مسکنهای تجویز شده استفاده کنید.

فعالیتهای روزمره خود را می‌توانید داشته باشید، ولی توصیه می‌گردد از انجام فعالیتهای شدید بدنی و حمام گرم تا چند روز اجتناب کنید.

ممکن است بعداز عمل مقداری تورم در صورت دیده شود که طی ۴-۳ روز از بین می‌رود پیشنهاد می‌گردد به منظور پیشگیری و یا کاستن تورم یا خونریزی بعد از عمل از بیرون دهان، با استفاده از کیسه آب یخ کمپرس سرد گردد (ده دقیقه یکبار و بمدت چند دقیقه) اگر تورم شدید و توأم با تب و علائم دیگر بود به جراح لثه اطلاع دهید.

ممکن است مقداری ضعف، تب و لرز خفیفی در ۲۴ ساعت اول داشته باشید در صورت شدید شدن با پزشک معالج خود تماس بگیرید.

خروج مقداری خونابه در روز اول_(معمولاً ۵-۴ ساعت اولیه) طبیعی بوده و مهم نمی‌باشد. ولی در صورت عارض شدن خونریزی، یک تکه گاز استریل را در محل روی پانسمان قرار داده و با فشار انگشتان با مدت ۱۵-۱۰ دقیقه نگهدارید. اگر خونریزی از بین نرفت و یا تشدید گردید، لازم است با دندانپزشک تماس بگیرید.

بهتر است روز اول از غذاهای مایع و سرد استفاده کنید. از روز بعد از غذاهای نرم استفاده نموده و جویدن را با طرف دیگر فک که پانسمان ندارد انجام دهید.

در روز اول بعد از جراحی از دهان شویه استفاده نکرده و مسواک نزنید. از روز بعد مسواک زدن را آغاز نموده و می توانید از دهان شویه (در صورت تجویز) استفاده کنید، در صورت تجویز دهان شویه از آن به ملایمت و بدون فشار پمپی استفاده نمائید.

از خوردن و آشامیدن میوه‌های ترش، آب میوه و نوشیدنیهای ترش مزه که باعث تحریک لثه و دندان و یا بروز درد می‌گردد پرهیز نموده و ضمناً سیگار نکشید.

پس از برداشته شدن پانسمان و کشیدن بخیه‌ها می‌توانید دندانهای ناحیه عمل شده را با مسواک و به آرامی و با ملاحظه زیاد تمیز کنید و دقت نمائید که از وارد شدن ضربه و فشار به لثه جلوگیری شود. ممکن است در روزهای اول و شروع مسواک زدن ناحیه عمل شده، مقداری لثه خونریزی داشته باشد که عادی بوده و تمیز کردن را بخاطر آن متوقف نکنید.

به علت لخت شدن طوق دندان به دنبال جراحی لثه، ممکن است دندان مقداری به تحریکات حرارتی مثل سرما و گرما حساس شود که به مرور کم شده و از بین می‌رود. از خمیر دندانهایی که بدین منظور ساخته شده‌اند (در صورت تجویز) می‌توانید استفاده کنید.

 

Share

دیدگاهی بنویسید

به صورت خودکار کلمات فینگلیش را به فارسی تبدیل کن. در صورتی که می‌خواهید انگلیسی تایپ کنید Ctrl+g را فشار دهید.