جراحی

۲۱ مرداد ۱۳۹۱

 

۱- جراحی های ریشه باقیمانده
۲- جراحی های دندان عقل نهفته
۳- جراحی های انتهای ریشه دندان
۴- جراحی های پیشرفته فک
۵ –نکات مهم در مورد مراقبت های پس ازجراحی ها و کشیدن دندان

دندان عقل نهفته

سؤال اغلب بیماران در این زمینه این است که دندان عقل را چرا باید جراحی کرد یا کشید ؟ در موارد زیر این کار لازم است :
وقتی دندان عقل بطور کامل از زیر لثه خارج نشود .
وقتی احتمال می رود دندان عقل باعث ایجاد پوسیدگی و تخریب دندان جلویی شود .
وقتی کیست ، دور ریشه دندان عقل یا تاج آن را فرا گرفته باشد .
وقتی که بر اثر نبود فضای کافی برای رویش دندان عقل و فشار به دندان جلویی باعث کج شدن و به هم ریختگی نظم دندانهای پیشین فرد شود .
در مورد دندان عقل از دندانپزشک خود اطلاعات بیشتری بخواهید .

جراحی انتهای ریشه دندان( Epico )

این عمل زمانی انجام میشود که بیمار معالجه ریشه اولیه و مجدد را انجام داده ولی موفقیت حاصل نشده ودر انتهای ریشه دندان کیست یا عفونت هنوز باقی مانده باشد و ضمناً معالجه ریشه کامل و بدون نقص باشد با جراحی خاص کیست یا عفونت از انتهای ریشه حذف میگردد .

نکات مهم در مورد مراقبت های پس ازجراحی ها و کشیدن دندان
کشیدن و جراحی دندان همیشه همراه استرس بوده، ولی همیشه این مسئله را مد نظر داشته باشیم ،دندانی که شما فکر می کنید کشیدن آن بسیار دشوار است ، جزیی از کارهای بسیار عادی و روزانه دندانپزشک به شمار می رود . اگر خواستید کمی راحت تر دندان خود را بکشید به روز هایی فکر کنید که پدران و مادران شما مجبور بوده اند بدون بی حسی دندان بکشند و چقدر شما خوشبخت هستید که امروزه دندانتان با بی حسی کشیده می شود و شما کمترین درد ممکن را حس می کنید.
هنگام دندان کشیدن به موارد زیر را دقت کنید:
اگر بیماری خاصی دارید حتماً به دندانپزشک بگوید . به طور مثال بیماریهای قلبی، دیابت ، پر کاری تیرویید، فشار خون بالا ، فشار خون پایین، مشکلات غدد فوق کلیوی.
خانم های باردار حتماً به دندانپزشک باردار بودنشان را اطلاع دهند چرا که احتمال سقط جنین وجود دارد.
پس از کشیده شدن دندان یا جراحی موارد زیر را رعایت کنید :
روی زخم شما یک گازاستریل قرارداده میشود آنرا به مدت یک ساعت روی محل نگه دارید و فکر نکنید که اگر آن را عوض کنید بهتر است، این کار حتماً به ضرر شما خواهد بود.
شستشوی دهان تا ۲۴ ساعت پس از عمل لازم نیست پس از ۲۴ ساعت با آب نمک ولرم و یادهانشویه های موجود در بازار می توان دهان را شستشو داد تا التیام زخم زودتر و احتمال عفونت ثانویه کم شود. مسواک زدن ناحیه مذکور را باید تاچند روز کنسل کرد.
تب شدید پس از کار را حتماً باید پیگیری کرد ولی تب مختصر معمول است و مشکلی ندارد.
درد پس از کار طبیعی است . ولی اگر درد کاهش یافت و پس از ۴۸ ساعت بعد دوباره شدت یافت و مخصوصاً اگر همراه بوی بد دهان بود ، سریعاً به دندانپزشک مراجعه کنید. این حالت به نام حفره خشک نامیده می شود و استعمال دخانیات به شدت مستعد کننده بروز این مورد می باشد.برای جلوگیری از تورم و خونمردگی میتوان کیسه ی آب یخ روی محل بگذارید گذاشتن چند یخ کوچک در کیسه ی فریزر و گره زدن آن ، سپس قرار دادن یک پارچه دورکیسه و گذاشتن آن به مدت یک دقیقه روی محل دندان کشیده شده و برداشتن کیسه به مدت پنج دقیقه و گذاردن آن به مدت یک دقیقه این کار را چند بار تکرار کنید.
در بیست و چهار ساعت اول بهتر است از غذاهای ولرم و آبکی استفاده کنید که نیاز به جویدن ندارد. تا ۲۴ ساعت دوش آب گرم نگیرید.
وجود یک لایه ی خاکستری روی محل زخم دندان کشیده شده یا ناحیه جراحی شده الزاماً نشان دهنده ی عفونت نمی باشد و این لایه خاکستری معمولاً روی زخم های دهانی ایجاد می شود. ولی اگر پس از چند روز التیام نسبی ، ناگهان بر میزان تورم در محل زخم افزوده شد و یا درد شدیدی ایجاد گردید ، حتماً دندانپزشک را مطلع نمائید .
اگر در محل زخم بخیه زده شده ، حتماً سوال کنید آیا لازم است برای برداشتن بخیه ها مراجعه مجدد داشته باشید یا نه ؟ معمولاً در دهان از نخ های قابل جذب استفاده نمی شود و پس از ۷ الی ۱۰ روز برای برداشت بخیه ها باید مراجعه کنید.
دارو های تجویز شده را به صورت مرتب استفاده کنید و اگر واکنشی از قبیل کهیر ، تنگی نفس و یا عوارض گوارشی مشاهده نمودید سریعاً مصرف دارو را قطع کرده و با دندانپزشک تماس بگیرید .دوره التیام زخم در افراد مختلف فرق دارد.

 مراقبت های لازم بعد از  کشیدن یا جراحی دندان

به علت طولانی بودن زمان بی‌حسی (معمولاً ۴-۳ ساعت ( و بی‌حس بودن بافتهای نرم اطراف دندان، مواظب باشید لب، گونه یا زبان گاز گرفته نشود.از شستشوی دهان در روز جراحی خودداری نمائید و از مک زدن و خالی کردن آب دهان اجتناب نمائید.از روز دوم دهان را به آرامی با سرم نمکی شستشو یا آب نمک رقیق شده و یا محلول ضد عفونی تجویز شده، بعد از هر وعده غذا و در ساعات بیداری، هر سه ساعت شستشو دهید.

مقداری نشت خونابه به مدت چندین ساعت بعد از جراحی دهان طبیعی است. در صورت بروز خونریزی تکه ای گاز استریل بر موضع قرار داده و با فشار ملایم دندانهای مقابل بر روی آن به مدت ۳۰ دقیقه نگهدارید. در صورت ادامه خونریزی این عمل را تکرار نموده و از تعویض گاز با فاصله‌های زمانی کمتراز ۳۰ دقیقه خودداری نمائید.

بعد از انجام جراحی بر روی جراحت داخل دهان قشر خاکستری رنگی ممکن است دیده شود و دهان تا چند روز بدطعم و بوی نامطبوعی دارد. این حالات طبیعی بوده و نشانگر وجود عفونت نمی باشد.روز اول رژیم غذایی مایع یا نرم ولرم یا سرد داشته باشید و از روز بعد در صورت عدم ناراحتی از غذاهای معمولی می‌توانید استفاده کنید (با طرف دیگر فک غذا جویده شود). صرف مایعات وغذاهای کافی و مقوی بعد از جراحی ضروری بوده و در التیام و بهبودی شما تأثیر بسزایی دارد. مراقب باشید از فشار مستقیم لقمه غذایی بر روی ناحیه بخیه زده شده تا یک هفته اجتناب شود.تورم و درد بعد از جراحی قابل انتظار است. کاربرد کمپرس سرد (کیسه یخ)  از خارج دهان، بعد از جراحی و ادامه آن در روز اول (متناوباً ) در کاهش تورم مؤثر است.  حداکثر تورم در مدت ۴۸-۲۴ ساعت بعد از جراحی بوجود می‌آید که سپس تدریجاً کاهش یافته و طی ۱۰-۷ روز از بین می‌رود. گاهی اوقات بعد از کشیده شدن دندان، لخته خونی از حفره دندان کشیده شده جدا شده و عارضه‌ای بوجود می‌آید که اصطلاحاً درای ساکت (حفره خشک) نامیده می‌شود. این عارضه چند روز بعد از درآمدن لخته ایجاد شده و درد نسبتاً شدیدی  دارد. در صورت حادث شدن این عارضه به دندانپزشک خود مراجعه کنید. بعد از جراحی تا چند روز از کشیدن سیگار و پیپ و استفاده از نی برای نوشیدن مایعات خودداری نمائید. قرار دادن دو بالش در زیر سر به هنگام استراحت توصیه می‌گردد. مسواک زدن دندانها از روز بعد از جراحی بدون اشکال بوده و دقت نمائید به مدت یک هفته از مسواک زدن مستقیم بخیه‌ها خودداری شود. یک هفته بعد از عمل جراحی جهت کشیدن نخهای بخیه به دندانپزشک مراجعه نمائید.

 

Share

دیدگاهی بنویسید

به صورت خودکار کلمات فینگلیش را به فارسی تبدیل کن. در صورتی که می‌خواهید انگلیسی تایپ کنید Ctrl+g را فشار دهید.