ترمیم آمالگام

۲۰ مرداد ۱۳۹۱

 

معمول ترین ماده ترمیمی است که بیش از صد سال است که استفاده می شود. ماده ای با دوام، با کاربرد آسان، مقاوم به سایش و در ترمیم دندانهای آسیا در خلف دهان که نیروهای جویدن به شدت اعمال می شوند، توصیه می شود. موارد بسیار اندکی از آلرژی افراد نسبت به آمالگام تا کنون دیده شده است. معایب آمالگام عبارتنداز: حساسیت کوتاه حساسیت دندان نسبت به سرما پس از ترمیم دندان، رنگ نقره ای ترمیم که از نظر زیبایی مطلوب نیست (بویژه هنگامی که دندان ترمیم شده در ناحیه قدامی دهان باشد)، مشهود بودن ترمیم هنگام خندیدن و صحبت کردن شخص و
بالاخره تراش دندان، دندانپزشک ممکن است در ترمیمهای آمالگام نسبت به سایر مواد ترمیمی میزان بیشتری از ساختمان دندان را بردارد تا آمالگام با دندان تطابق یابد و گیر بیشتری داشته باشد.
ترمیم کامپوزیت
 (تصویری از دندان های ترمیم شده با آمالگام و کامپوزیت)
کامپوزیت ترکیبی از یک رزین آکریلیک و ذرات نرم شبیه شیشه می باشد که ترمیمی همرنگ دندان را به ما می دهد. دوام و مقاومت به شکستگی کامپوزیت در حفرات کوچک تا متوسط با نیروهای جویدن متوسط خوب است. میزان کمتری از ساختمان دندان، در طی تراش دندان برای ترمیم با کامپوزیت برداشته می شود و این امر منجر به داشتن ترمیمی کوچکتر نسبت به آمالگام می شود. کامپوزیت ها با مواد چسبنده به ساختمان دندان متصل می شوندو دندان پزشک می تواندترمیم محافظه کارانه تری انجام دهد. در دندانهای تحت نیروهای جویدن شدید، ترمیمهای کامپوزیت مقاومت متوسطی نسبت به سایش دارند که میزان آن کمتر از مقاومت آمالگام است و به سایز حفره ترمیمی و تکنیکی که دندانپزشک برای جایگزینی آن در حفره انتخاب می کند، بستگی دارد. زمان لازم برای قرار دادن یک ترمیم کامپوزیت معمولاً بیشتر از آمالگام است. در ترمیم کامپوزیت باید بتوان حفره را در طی انجام ترمیم، خشک و تمیز نگهداشت. این نوع ترمیم ممکن است به مرور زمان دچار تغییر رنگ شود.
لامینت

یکی ازبزرگترین دارایی هایی که یک فرد میتواند داشته باشد لبخندی است با دندان هایی زیبا . افراد بعضی مواقع با درمان معمولی مثل پوشاندن سطح دندانها با کامپوزیتها که یک ماده ترمیمی همرنگ دندان  میباشد (کامپوزیت ونیر) و یا چسباندن پوشش های سرامیکی یا چینی ( پرسلن ونیر ) میتوانند به نتیجه دلخواه برسند. بنابر این با انجام حداقل تغییرات ، در دندان ها با استفاده از ونیر ، می توان زیبایی کلی صورت را بصورت شگفت انگیزی افزایش داد.لامینت یا پوسته سرامیکی :لامینیت پوسته ای نازک از جنس چینی است که سطح بیرون و لبه دندان ها را می پوشاند . لامینیت گاهی در مطب به صورت (کامپوزیت ونیر) انجام میشود و گاهی در داخل لابراتوار (پرسلن ونیر) ساخته وسپس روی دندان ها چسبانده میشود. البته زیبایی و استحکام پرسلن ونیر به مراتب بیشتر است.  استفاده از پوشش های سرامیکی در موارد ذیل توصیه می شود:
۱.بلند کردن دندان های کوتاه

۲.تصحیح بد رنگی و بد شکلی دندان ها بدون ارتودنسی در فک بالا و پایین بیمار

۳.بستن فاصله بین دندانها

۴.تصحیح طرح لبخند بیمار با استفاده از پوشش های سرامیکی جهت افزایش زیبایی ، شفافیت و تغییر فرم دندان ها حال هر یک از موارد فوق را با ذکر تصویر به تفضیل بررسی می کنیم .

از مزایای دیگر استفاده از پوشش های سرامیکی : جهت تصحیح نامرتبی دندان ها در فک بالا و پایین بدون ارتودنسی

در این بیمار با تصحیح وضعیت لثه ای بیمار با استفاده از لامینیت ونیر روابط دندانی به بهترین شکل و بدون ارتودنسی تصحیح شده است .بستن فاصله بین دندان ها گاهی بستن فاصله بین دندان ها مربوط به ۲ دندان جلو است و گاهی چند دندان دارای فاصله هستند که با استفاده از درمان های لامینیت فاصله بخوبی تقسیم و بسته می شود . بستن فاصله بین دندان ها یکی از مرسوم ترین موارد تجویز لامینیت ونیر است . فضا های خالی موجود بین دندان ها باید میان دندان های قدامی تقسیم شود .

بلند کردن دندان های کوتاه

در صورتی که در هنگام خندیدن یا صحبت کردن دندان های شما کوتاه به نظر می رسد با استفاده از انواع لامینیت ها خط لبخند شما جوان تر خواهد شد .زیبایی صورت شخص با لبخند زیبا توام است تمام دندان ها در یک خط هستند و طرح لبخند جذاب نیست  .با استفاده از ونیر ها دندان ها هارمونی بهتری یافته و در نتیجه لبخند جذاب تر خواهد شد.

مورد آخر ، استفاده از پوشش های سرامیکی برای تصحیح طرح لبخند
۱.افزایش زیبایی
۲.افزایش شفافیت
۳.تغییر فرم دندان ها
بنابراین با مراجعه به دندانپزشکی زیبایی که مسلح به دانش روز و مواد و ابزارهای نوین دندان پزشکی زیبائی است ، طرح لبخند خود را تغییر داده ، چهره ای جذاب همراه با لبخندی دلنشین خواهید داشت .هنگام طراحی یک لبخند جدید عواملی همچون  انتظارات و ایده آل های بیمار و دندان پزشک باید مد نظر قرار گیرد.

 

Share

دیدگاهی بنویسید

به صورت خودکار کلمات فینگلیش را به فارسی تبدیل کن. در صورتی که می‌خواهید انگلیسی تایپ کنید Ctrl+g را فشار دهید.