ایمپلنت

۲۰ مرداد ۱۳۹۱

از هزاران سال پیش بشر در فکر جایگزینی دندانهای از دست رفته بوده است روشهای گوناگون با مواد مختلف امتحان گردید بالاخره دکتر Branemark سوئدی موفق گردید ایمپلنتی ( implant ) از جنس تیتانیوم را بعنوان پایه جایگزین کننده ریشه بصورت علمی عرضه کند. از آن به بعد تمام پیشرفتهای علم معطوف به فرم ایمپلنت و سطح ایمپلنت گردید تا بیشترین موفقیت دراز مدت را داشته باشد. تا چند سال پیش ایمپلنت یک عمل لوکس برای افراد خاص به حساب می آمد و تعداد کمی از دندانپزشکان این عمل را انجام می دادند ولی امروزه با گسترش علم ایمپلنت و ساده تر شدن روند کاشت دندان و برگذاری گسترده تر کلاس های آموزش ایمپلنت این معجزه دندانپزشکی در دسترس همگان قرار دارد. امری که تا چند دهه گذشته متصور نبود. سالیان قبل دندانپزشکان می بایست توضیحات مفصل درباره ایمپلنت و لزوم آن جهت جایگزینی دندانهای از دست رفته برای مراجعین بدهند و آنها را جهت ایمپلنت کردن توجیه کنند ولی امروزه در صد زیادی از عمل های  ایمپلنت به درخواست خود مراجعین صورت می گیرد.


چند سئوال متداول درباره ایمپلنت های دندانی:

۱- ایمپلنت ( implant ) دندانی چیست؟

ایمپلنت دندانی قطعه ای از فلز تیتانیوم است که اغلب به شکل ریشه دندان می باشد و داخل استخوان فک قرار داده میشود .ایمپلنت دندانی بعنوان پایه ای جهت قرار دادن پروتز روی آن استفاده می شود و باز سازی تاج دندانهای از دست رفته با استفاده از این پایه ایمپلنت مقدور می گردد.

۲- چه کسانی کاندید ایمپلنت هستند ؟

افرادی که به هرعلتی دندان از دست داده باشند کاندید ایمپلنت هستند ایمپلنت جهت جایگزینی یک دندان تا بازسازی همه دندانها را در بر می گیرد .در مورد از دست دادن یک یا چند  دندان دیگر نیازی به تراش دندانهای مجاور بعنوان پایه پروتز نیست .ایمپلنت داخل استخوان قرار می گیرد و روکش روی همان ایمپلنت بدون اتکاءبه دندانهای مجاور قرار داده می شود . در مورد بیمارانی که دندانهای زیاد یا همه دندانها را از دست داده باشند .با قرار دادن چند ایمپلنت در فک آنها و استفاده از آنها بعنوان پایه می توان پروتز متکی بر ایمپلنت جهت  جایگزینی دندانهای از دست رفته قرار داد.در مورد بیماران کاملأ بی دندان می توان با قرار دادن حداقل چهار ایمپلنت در هر فک پروتزی  متحرک ولی محکم و بدون لغزش و لقی در  اختیار بیمار قرار داد.  حتی در  مورد بیماران بی دندان که درحال استفاده از پروتز متحرک هستند می توان با  قرار دادن دو یا چهار پایه ایمپلنت در فک آنها همان پروتز را با کمترین   هزینه کاملأ محکم و باثبات کرد .

۳- جنس ایمپلنت های دندانی چیست ؟ اجزاء تشکیل دهنده ایمپلنت های دندانی کدامند؟

جنس ایمپلنت های دندانی از فلزات مختلف و حتی سرامیک ها هستند ولی اغلب ایمپلنت های دندانی ازجنس تیتانیوم هستند . ایمپلنت های دندانی از دو جزءاصلی تشکیل شده اند :

۱-فیکسچر
۲-اباتمنت

فیکسچر ایمپلمت داخل استخوان قرار دارد و قسمت اباتمنت ایمپلنت روی آن قرار می گیرد و نهایتا روکش چینی با فرم دندان روی آن قرار می گیرد. ۴-میزان موفقیت ایمپلنت های دندانی چقدر است ؟ امروزه بطور متوسط بیش از ۹۵درصد موفقیت درکاشت ایمپلنت های دندانی وجود دارد ولی درصد میزان موفقیت در ایمپلنت های دندانی به موارد زیر بستگی دارد :

الف- بیمار ب- دندانپزشک ج- ایمپلنت د- مراقبت های بعدی

الف) بیمار: بیماربایدازسلامت برخوردار باشد، بیماری مزمن ضعیف کننده سیستم ایمنی بدن، مشکل شدید قلیی (جراحی قلب یا انفارکتوس )، دیابت کنترل نشده بیمار تحت درمان با  اشعه (رادیوتراپی ) ،بیماری لثه و دهان نداشته باشد. همچنین استعمال سیگار و مشروبات الکلی از عوامل محدود کننده عمل ایمپلنت می باشد.

ب) دندانپزشک: دندانپزشکی که ایمپلنت را انجام میدهد باید دوره های لازم ایمپلنت را دیده و مهارت و تجربه کافی در انجام ایمپلنت را داشته باشد ،همچنین تمام شرایط بیمار از نظر  سلامت بدن و فاکتورهای مهم داخل دهانی را ارزیابی وبا رعایت اصول کنترل عفونت مبادرت به انجام عمل ایمپلنت نماید.

ج) ایمپلنت: فاکتور مهم دیگر در مورد میزان موفقیت ایمپلنت مخصوصا در دراز مدت خود ایمپلنت میباشد. امروزه شرکت های سازنده ایمپلنت بسیار زیاد و متنوع هستند قیمتهای ایمپلنت بسیار متنوع است و هر کدام از کمپانیهای سازنده روی نکاتی تاکید دارند که در ساخت ایمپلنت از آن بهره جسته اند. دندانپزشک با توجه به بودجه بیمارومسائل تکنیکی ومزیت های ایمپلنت در محدوده قیمت مورد نظر ، مبادرت به انتخاب یک سیستم می کند. در کل ایمپلنتی مناسب است که میزان جوش خوردن آن به فک، بالا (osseointegration)و  میزان تحلیل استخوان اطراف ایمپلنت در طول زمان کمتر باشد .

د) مراقبت های بعدی: بیمار نقش بسیار مهمی در طول عمر ایمپلنت و موفقیت دراز مدت آن  دارد عدم استعمال دخانیات و مشروبات الکلی و رعایت بهداشت دهان و دندان و لثه ،مراجعات منظم به دندانپزشک و اطمینان از سلامت لثه و عدم وجود جرم دندانی و پوسیدگی در دندانهای دیگر همه و همه موفقیت دراز مدت ایمپلنت را افزایش می دهد.

۵- کاشت ایمپلنت های دندانی به چه صورت است ؟

کاشت ایمپلنت در مطب دندانپزشکی و با بی حسی موضعی ( نظیر معالجات متداول دندانی ) و توسط جراح دندانپزشک ورزیده انجام میگیرد.برای کاهش احتما ل درد و عفونت ممکن است دندانپزشک داروهائی تجویز کند که قبل و بعد از عمل کاشت ایمپلنت مورد استفاده قرار می گیرد.

۶- طول درمان ایمپلنت چقدر است ؟

طول مدت جراحی معمولا از نیم ساعت تا دو ساعت می باشد و بسته به تعداد ایمپلنتها و شرایط فکی بیمار تغییر می کند .در مواردی که علاوه بر کاشت ایمپلنت نیاز به پیوند استخوان  و یا تغییر شرایط کف حفره سینوس در فک بالا نیاز باشد ،زمان کاشت ایمپلنت بیشترخواهد بود . پس از کاشت  ایمپلنت تا قرار دادن پروتز روی آن زمانی حدود ۶هفته تا ۳ماه  موردنیازاست ،تا کاملا ایمپلنت ها در شرایط بدور از تکان و لرزش به آرامی به استخوان فک  بیمار جوش بخورد و ایمپلنت در جای خود کاملا محکم شود سپس دندانپزشک مبادرت به قرار دادن پروتز روی ایمپلنت می کند .البته در مواردی بنا به تشخیص دندانپزشک باتوجه به کمیت استخوانی فک بیمار و نوع ایمپلنت خاصی که طراحی شده است میتوان بلافاصله پس از جراحی کاشت ایمپلنت ،پروتز را روی ایمپلنت قرار داد.

۷- عوارض جراحی ایمپلنت چیست؟

پس ازجراحی ایمپلنت بسته به مدت زمان ،کیفیت استخوان و واکنش های بافتی  بیمارمقداری درد و تورم در ناحیه جراحی ایمپلنت قابل پیش بینی است که در صورت لزوم دندانپزشک  قبل و بعد از عمل کاشت ایمپلنت با تجویز داروآنرابه حداقل می رسند.

۸- نقش ایمپلنت درحفظ استخوان فک چیست ؟

حجم استخوان فک علاوه برکارآیی آن بعنوان محافظ ریشه دندان در ظاهر افراد هم تاثیربه سزائی دارد .ایمپلنت های دندانی در نقاطی که دندان از دست رفته است می توانند حجم  استخوان فرد را حفظ کنند ودر بهبود کیفیت زندگی افراد تاثیر به سزائی بگذارد .

۹- هزینه انجام ایمپلنت چقدر است ؟

هزینه انجام ایمپلنت در بسیاری مواردبا انجام درمانهای سنتی تفاوت چندانی ندارد . فاکتورهای تعیین کننده هزینه خود ایمپلنت،دستمزد دندانپزشک، هزینه مواد مصرفی اضافی در صورت لزوم (پودرپیوند استخوان ) و هزینه لابراتواری می باشد، که البته بهتر است قبل از انجام عمل ایمپلنت بطور شفاف هزینه مربوط به ایمپلنت مورد توافق قرار گیرد .

۱۰- آیا درمان ایمپلنت با دندانپزشکی زیبائی همسو است ؟
امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی ایمپلنت ،بیشترین توجه معطوف به زیبائی دندانهای متکی بر ایمپلنت به همراه موفقیت دراز مدت آنها است .تطابق فرم وظاهر استخوان ناحیه ای که ایمپلنت در آن قراردارد با بقیه فک و هماهنگی دندان جایگزین شده توسط ایمپلنت با بقیه دندانهااز هنر دندانپزشک است .البته لازم به ذکر است که همیشه درمان ایده آل تامین زیبائی صد درصد را نمی کند و با توجه به شرایط موجود مخصوصا حجم لثه و استخوان فک بیمار دندانپزشک متبحر، بالاترین حد زیبائی را در کاشت ایمپلنت لحاظ می کند.

Share

دیدگاهی بنویسید

به صورت خودکار کلمات فینگلیش را به فارسی تبدیل کن. در صورتی که می‌خواهید انگلیسی تایپ کنید Ctrl+g را فشار دهید.